Tűzjelző rendszer tervezés, telepítés, hatósági ügyintézés
A tűzjelző rendszer kiépítése alapvető fontosságú, amelyet számos jogszabály ír elő. A tervezésen, kivitelezésen és karbantartáson túl elkészítjük a tűzvédelmi tervdokumentációt, továbbá egyeztetünk a Tűzvédelmi Szakhatósággal a mindenkori hatályos jogszabályok előírásainak megfelelően.
Az általunk megtervezett védelem három célt tűz ki:
1. Életvédelem
Az életvédelmi jellegű berendezések telepítése az emberei élet védelmét irányozza elő. A védelem lehetőleg teljes körű legyen, de részleges védelem esetén is meg kell tartani a menekülés, kiürítés szempontjából fontos minimális védelmi elemeket.
2. Értékvédelem
Az értékvédelmű berendezések telepítésekor az elsődleges cél anyagi javak védelme. Ezekben az esetekben az épületben, helységben huzamos ideig nem tartózkodnak személyek, ill. a keletkező tűz, nem veszélyezteti közvetlenül a bent tartózkodók életét vagy testi épségét. Tipikus értékvédelmi megoldások, a raktározás, tárolás, híradástechnika, informatika rendeltetésű épületek, helységek területén.
3. Kombinált védelem
A gyakorlatban nehéz kettéválasztani a védelmi jellegeket. A két jelleg kombinációjaként mindkét terület (személy, vagyon) védelmét el kell látni, de mértékadónak minden esetben a személyvédelemnek kell lenni.
Tűzjelző rendszerek típusai:
Tűzjelző és tűzjelző között természetesen van különbség. A rendszerek „fejlődéstörténete” is figyelemmel kísérhető a különböző generációk vizsgálatánál.
Alapvetően három főcsoportba sorolhatók a tűzjelző rendszerek:
- Hagyományos rendszerek
- Hagyományos címezhető rendszerek
- Analóg címezhető rendszerek

Az alábbiak alapján tovább bontható:
- Hagyományos tűzjelző rendszer
- Címezhető tűzjelző rendszer
- Monológ rendszer
- Dialóg rendszer
A jelző áramkörökre kapcsolt érzékelők (jelző hurokra) kizárólag hurkonként címezhetők. Rendszerkezelési és biztonságtechnikai komfortokat a központ általában nem tartalmaz. A „döntést” arról hogy tűz van, az érzékelő hozza (igen/nem állapot vizsgálatával) A hurok utolsó eszközénél elhelyezett úgynevezett „lezáró ellenállás” állítja be döntően a hurok nyugalmi állapotát.
A központ csatornáira (jelző hurkokra) felfűzött érzékelők egyénileg címezhetők, minden érzékelőről érkező jelzés egyenként beazonosítható a „döntés” arról, hogy tűz van az érzékelő hozza (igen / nem állapot vizsgálatával)
Az érzékelők riasztásban címzett áramjelet küldenek a központnak, de készenléti állapotukról, működő képességükről a központ nem tud lekérdezni. A rendszer minden esetben kétvezetékes rendszerű.
A rendszer kétvezetékes de van visszatérőhurkos változat. Az érzékelők folyamatosan kommunikálnak a központtal, riasztás esetén alarmjelzést küldenek.
- Analóg címezhető tűzjelző rendszer
- „Intelligens tűzjelző rendszer”
Az analóg tűzjelző rendszerek között is további fajták különböztethetők meg. Az mindkét esetben igaz, hogy az érzékelők egyénileg címezhetők, a környezetükben történő változásokat mért, azokat analóg módon dolgozzák fel, a normál és tűzjelzés szint között előriasztási szint határozható meg. Az érzékelő visszajelzi, hogy az előírt érzékenységi tartományban működik –e. A rendszer kétvezetékes nyílt, vagy visszatérő hurkos. A nyílt hurokkialakítás esetén a szakadás hely, vagy a működő zárlatleválasztó modul után lévő eszközök a központ számára elérhetetlenné válnak. A visszatérő hurok használatával hurokzárlat esetén a működőképesség megmarad, zárlat esetén a rendszer kevésbé károsodik. A fejlesztések eredményeként megjelentek és elterjedőben vannak az osztott „intelligenciájú” rendszerek. Ezeknél a rendszereknél az érzékelő jelentős szerepet vállal a döntésekben, hiszen nem csupán feldolgozza, hanem értékeli is a méret változásokat.
A címezhetőségen és az analóg jelfeldolgozáson túl az intelligens tűzjelző központ folyamatosan figyelemmel kíséri az érzékelők üzemi adatait, valamely összehasonlító módszerrel segíti a valós tűz felismerését, és lehetőséget ad az érzékelők központból történő ellenőrzésére, kompenzálja a szennyeződésből származó mérési eltéréseket, jelzi a karbantartási igényt és a későbbi elemzéshez segítséget nyújtva tárolja az eseményeket.
A tűzjelző rendszer általános felépítése

Tűzjelző központ (vezérlő és jelző berendezés)
A tűzjelző rendszer nélkülözhetetlen fontos eleme, melynek általános feladatai:
- Ellátja energiával a rendszer többi elemét
- Fogadja és feldolgozza a hozzá kapcsolt érzékelőktől érkező jeleket
- Meghatározza, hogy a jelek tűzriasztási állapotnak felelnek–e meg
- Jelzi a tűzriasztási állapotot láthatóan és halhatóan
- Beazonosítja és jelzi a tűz helyszínét
- Lehetőleg regisztrálja a tűzriasztásra vonatkozó információkat
- Ellenőrzi a rendszer üzemszerű működését, és hiba esetén látható és hallható jelzést ad
- Továbbítja a riasztást hang és / vagy fényjelző berendezések felé
- Továbbítja a tűzriasztást, ill. hibajelzést távjelző segítségével
- Vezérli a tűzvédelmi berendezéseket (automatikus oltó, hő, és füstelvezető, stb.)
Automatikus érzékelők
A tűzjelző rendszerek másik fontos elemei az automatikus érzékelők, ezek detektálják a helységben, térrészben, ill. szabadtérben történő változásokat.
-
Füstérzékelő: Érzékeli a vizsgált térben lebegő meghatározott égéstermékeket.
- Izolációs füstérzékelő
- Optikai füstérzékelő
-
Hőérzékelő: Érzékeli a vizsgált térben a hőmérséklet emelkedését
- Hőmaximum-érzékelő
- Hősebesség-érzékelő
- Lángérzékelő: Érzékeli a vizsgált térben a láng által kibocsátott sugárzást.
- Multiszenzoros érzékelő: A vizsgált térben különféle tűzjellemzőt képes érzékelni.


Kézi jelzésadó
Személyesen érzékelt tűz, tűzjelző központ felé történő jelzését biztosító eszköz.
Külső riasztó egységek
A tűzjelző központon kívül, a létesítmény területén is szükségessé válhat a tűzriasztás hanggal és/vagy fénnyel való megjelenítése. Ezeket a célokat szolgálják a szirénák, fényjelzők, másodkijelzők, grafikus megjelenítők.
Tűz- és hibaátjelző berendezés
A tűzjelző központ állandó felügyeletének hiányában a tűzjelző rendszer jelzéseit egy felügyeleti központba küldi.
Izolátorok
A korszerű rendszerek sok érzékelőt tartalmazó vezetékszakaszain a rövidzárlat káros hatásainak kiküszöbölése érdekében, izolátorokat építenek be.
Külső riasztó egységek
A tűzjelző központon kívül, a létesítmény területén is szükségessé válhat a tűzriasztás hanggal és/vagy fénnyel való megjelenítése. Ezeket a célokat szolgálják a szirénák, fényjelzők, másodkijelzők, grafikus megjelenítők.
Vezérlő modulok
A címezhető analóg rendszereknél az érzékelőket tartalmazó vezetékek tartalmaznak, címezhető output elemeket, melyek vezérlik a külső riasztó egységeket, a tűzvédelmi berendezéseket, gépészeti elemeket, nyílászárókat stb.
Jelző modulok
A címezhető analóg rendszereknél, lehetőség van külső kontaktus jellegű jelzések ( spinkler rendszer ) fogadására, és a tűzjelző központba történő megjelenítésére.
Másodkijelző és jelzőegység
Nagy alapterületű létesítmények területén követelmény lehet, hogy a központ helyiségén kívül máshonnan is lehetséges legyen az eseményekbe való betekintés, esetleg a rendszer kezelése.
Tűzjelző berendezések
A tűzvédelem fő tevékenysége a megelőzés. Célszerű korszerű eszközök alkalmazása, melyek a tüzet már a kezdeti stádiumában érzékelik, lehetőséget adva a károk minimalizálására.
Autrosafe tűzjelző rendszer
Az AutroSafe egy teljesen decentralizált tűzjelző rendszer, ahol minden rendszeregység összeköttetésben van egy helyi hálózaton. A konfiguráció során a rendszer minden egysége zónákba sorolható be, amely lehetővé teszi a hierarchikus ellenőrzést az érzékeléstől a riasztásig. A rendszer egy, vagy több kezelői panellal is használható. Az érzékelő hurok közvetlenül a hurokvezérlő modulhoz kapcsolódik. Egy vezérlő egységben, vagy tűzjelző központban maximum 6 hurokmodul helyezhető el, melyekre 127 eszköz illeszthető.
Az AutroSafe sajátossága az egyedülálló önellenőrzés funkció, amely alkalmassá teszi a rendszert arra, hogy minden egyes nap megvizsgálja önmagát. A rendszer naponta teljes felülvizsgálatot hajt végre a detektorokon, interfészeken, csatlakozási pontokon és kábeleken - az érzékelő kamrától a riasztási kimenetekig.

Autroprime tűzjelző rendszer
Az Autroprime tűzjelző rendszer egy integrált tűzjelző központ kis és közepes méretű objektumok részére. A panel legfeljebb két érzékelő hurok befogadására alkalmas, melyekre 127 eszköz csatlakoztatható. A panel kezelése menürendszeren keresztül történik egy 8-soros, soronként 40 karakteres kijelzőn.

Grafikus felügyeleti rendszer
Az Autroprime tűzjelző rendszer egy integrált tűzjelző központ kis és közepes méretű objektumok részére. A panel legfeljebb két érzékelő hurok befogadására alkalmas, melyekre 127 eszköz csatlakoztatható. A panel kezelése menürendszeren keresztül történik egy 8-soros, soronként 40 karakteres kijelzőn.

Amennyiben kérdése merül fel, vagy további információra van szüksége, forduljanak kollégáinkhoz bizalommal!
Keresse kollégánkat:
Patányi Péter
patanyi@fulltech.hu+36 30 9469 966
+36 88 422 633